Local Youngstown State University graduates | News, Sports, Jobs

0

YOUNGSTOWN — Nearly 1,600 students earned undergraduate and graduate degrees and certificates during Youngstown State University’s Spring Commencement. Local graduates include:

. Alliance: Wayne Denny, Master of Business Administration in

Leadership; Aamirah Howard, Master of Science in Applied Behavior

Analysis; Michaela Huston, Master of Social Work; Kaitlyn Lambdin,

Bachelor of Science in Education Primary/Elementary Intervention

Specialist.

. Beloit: Ronald Yarwood, Master of Science in Engineering in Electrical Engineering.

. Canfield: Alexis Cresanto, Bachelor of Chemical Engineering

Engineering.

. Chester: Kayla Gilmore, Bachelor of Music in Musical Performance Instrument.

. Columbiana: Tara Casanta, Bachelor of Social Work; Madison

Chapman, Bachelor of Science in Business Administration in

individualized study program; Thomas DeCesare, Associate of Arts in Business Administration; Samantha DuBois, Bachelor of Science in Education in Primary Intervention/Primary Intervention Specialist; Danielle Garner, Bachelor of Arts in Journalism; James Hum, Bachelor of Science in

Applied Sciences in Criminal Justice; Barry Kimpel, Master of Arts in

English; Kyle Lewis, Bachelor of Electrical Engineering; Alex Maxin, Bachelor of Science in Business Administration in Finance – Financial Management Stream; Amanda Mellott, Bachelor of Arts in Psychology; Mollie Pierson, Bachelor of Arts in Psychology; Brianna Remias, Bachelor of Science in Biological Sciences; Angela Rosen, Master of Science in Education in Curriculum and Instruction – Digital Teaching and Learning; Thomas Saunders, Bachelor of Mechanical Engineering

Engineering; Kimberly Sharshan, Doctor of Education in Education

Leadership; Cooper Smith, Bachelor of Science in Business Administration in Marketing Management; Robert Timmins, Bachelor of Science in

Business Administration in Marketing Management.

. East Liverpool: Makayla Arcuragi, BA in Psychology; Megan Danver, Bachelor of Fine Arts in Art Studio – Graphic + Interactive Design Pathway; Craig Deering, Bachelor of Mechanical Engineering; Madyson Evans, degree in education sciences in Spanish education; Kayla Karnosh, Bachelor of Science in Education in Primary Intervention/Primary Intervention Specialist; Abigail Monte, Bachelor of Science in Education in Special Education – Mild to Moderate Disability Track;

Zachary Pappas, Bachelor of Science in Business Administration in

Business management; Noah Shaw, Bachelor of Science in Applied Science in Exercise Science; Shreve Weaver, BSc in Biochemistry; Casey Wilson, Bachelor of Arts in English; Jennifer Wise, Bachelor of Science in Education in Special Education – Mild to Moderate Disability Track.

. Eastern Palestine: Elijah Beal, BSc in Chemical Engineering; Reanna Bell, Bachelor of Science in Nursing; Jessica Leake, Bachelor of General Studies; Madison Meek, Bachelor of Arts in

Psychology and a Bachelor of Science in Applied Science in Criminal Matters

Justice; James Molnar, Bachelor of Science in Applied Science in

electrical engineering technology; Scott Murray, Bachelor of Engineering in Civil Engineering; Jeffrey Roberts, Bachelor of Engineering in

Mechanical Engineering.

. Hammondsville: Anna Sevek, Bachelor of Science in Applied Science in Criminal Justice and Certificate in Forensic Science.

. Hanover: Rebecca Bock, Master of Science in Education in

Curriculum and teaching – digital teaching and learning; Bryn

Hofmeister, Bachelor of Science in Nursing.

. Kensington: Allison Zepernick, Bachelor of Commerce

Administration in Management and a Certificate in Leadership.

. Leetonia: Caleb Hill, Bachelor of Applied Science in Criminal Justice; Matthew Hull, Bachelor of Mechanical Engineering; Sydney Mesmer, BSc in Biological Sciences; Natasha Salmen, Bachelor of Science in Biological Sciences – BaccMed Track; Chayton Watkins, Bachelor of Science in Nursing.

. Lisbon: Branson Brownfield, BA in Biological Sciences

Sciences; Sydney Cusick, Bachelor of Science in Business Administration in Marketing – Sales Management Stream; Brian Dickson, Bachelor of Electrical Engineering – Computing/Digital stream; Alexander Gabbert, associate in applied science in criminal justice and holder of a bachelor’s degree in general studies; Conner Higgins, Bachelor of Science in Business Administration in Finance – Certified Financial Planner; Brandon Koffel, Bachelor of Science in Applied Science in Exercise Science; Jacob Mundy, Bachelor of Mechanical Engineering; Michael Simms, Bachelor of Science in Applied Science in Information Technology; Kenedy Vrable, Bachelor of Science in Business Administration in Accounting; Kimberlee Wiggers, Bachelor of Science in Nursing.

. Negley: Haley Tomlinson, Doctor of Physical Therapy; Garrett

Williams, Bachelor of Science in Biological Sciences.

. New Springfield: Codi Taylor, Bachelor of Science in Nursing.

. New Waterford: Taylor Adams, Bachelor of Chemical Engineering; Jacob Baker, Bachelor of Engineering in Civil Engineering; Diane Campbell, Master of Science in Education in Curriculum and

Instruction – Literacy; Elizabeth Cusick, Early Childhood Pre-Kindergarten Applied Science Associate and Bachelor of General Studies; Alisha Dean, Bachelor of Engineering in Industrial and Systems Engineering; Lauren Harrold, Doctor of Physical Therapy; Mitchell Lindsay, Bachelor of Science in Applied Science in Information Technology; Stephanie Minamyer, Bachelor of Science in Nursing RN to BSN; Abigail Whaley, Bachelor of Chemical Engineering.

. Lima North: Kaitlyn Francis, Bachelor of Commerce

Marketing Management Administration; Cole Frank, Bachelor of Arts

Engineering in Electrical Engineering; Morgan Marshall, Bachelor of Science in Applied Science in Forensic Science; Emily Miller, MBA in Digital Marketing; Taylor Perry, Bachelor of Arts in Psychology; Ryan Turnbull, Bachelor of Science in Business

Administration in marketing management.

. Petersburg: Derek McLaughlin, Bachelor of Science in Physics; Anna Ohlin, Bachelor of Science in Nursing.

. Salem: Michael Boosz, Bachelor of Science in Business Administration in Finance – Certified Financial Planner; Jerod Carner, Bachelor of Science in Business Administration in Management and Certificate in Enterprise Resource Planning; Allison Clark, Master of Science in Criminal Justice; Emily Crawford, Bachelor of Science in Education Honors

Education – Courses with mild to moderate disabilities; Sidney Cushman,

Bachelor of Science in Business Administration in Accounting; Ellie Davidson, Associate of Applied Science in Criminal Justice; Justin Drew, Associate of Applied Science in Electrical Engineering Technology; Ashley Faulkner, Bachelor of Science in Business Administration in Accounting; Autumn Hawkins, Bachelor of Social Work; Eugene Hergenrother,

Bachelor of Arts in History; Tyler Hull, Bachelor of Engineering in

Mechanical Engineering; Camryn Jarrett, Bachelor of Science in Applied Science in Exercise Science; Scott Johnson, Master of Fine Arts in Creative Writing; Alyssa Laubacher, Bachelor of Science in Business Administration in Advertising and Public Relations; Katie Martin, Master of Arts in English; Tina Millison, Master of Science in Nursing – Family Nurse Practitioner Track; Jeslyn Munoz, Bachelor of Science in Respiratory Care; Alexis VanHorn, Bachelor of Science in Business Administration in Human Resource Management and Certificate in Leadership; Gracey White, Bachelor of Science in Nursing; Jennifer Zackasee, Masters of Social Work.

. Washingtonville: Kristy Eckman, BScN; Kayla Jackson, Bachelor of Engineering in Mechanical Engineering.

. Wellsville: Jasmine Black, BSc Biological Sciences; Lucas Call, Bachelor of Science in Nursing; Curtiss Hart, Bachelor of Arts

Engineering in Mechanical Engineering; Matthew Miller, Bachelor of Science in Applied Science in Information Technology; Emily Skinner, Bachelor of Science in Dental Hygiene; Sarah Tesone, Master of Science in Education in Special Education Intervention Specialist; David Thompson; Bachelor of Arts in Geography and Certificate in Geospatial Science and Technology; Hunter Ulbright, Bachelor of Commerce

management administration and a certificate in enterprise resource planning; Aria Wellington, Bachelor of Science in Nursing.




Today’s breaking news and more to your inbox









Share.

Comments are closed.